Bradley Stoke Community School

Bradley Stoke Community School

The Olympus Academy Trust is committed to delivering an outstanding education for young people, ensuring that our students have access to the highest standards of teaching, resources and learning opportunities.

We work in close partnership with our schools, ensuring that we facilitate the sharing of best practice and provide access to a wide range of partners and resources for the benefit of our students and the wider community. Visit our website here or follow us on Twitter @olympustrust.

Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School Life at Bradley Stoke Community School

Staff

  Executive Headteacher  Mr Dave Baker  

  Headteacher  Mr Steve Moir                       

 

To contact any of the staff below please click on their name which will create an email to them. 

Name:

Role:

Mrs. Laura Allan

2nd in English

Mrs. Jackie Anderson

School Office Support

Mrs. Celia Arberry

LRC Assistant & WEX

Mrs. Laura Austin

Teaching Assistant

Mr. Dave Baker

Executive Headteacher

Mrs. Sarah Barker

Assistant Head: Student Progress  Team Leader: Science

Mrs. Hazel Bartlett

Drama Teacher & G&T Coordinator

Miss.Natasha Beech

Year 1 Teacher

Ms. Karen Benson

English Teacher

Mrs. Karen Benwell

Teaching Assistant
Ms. Susie Beresford-Wylie Director of Student Support

Mrs. Flora Bick

Dyslexia Teacher

Mrs. Sophie Bohane

Subject Team Leader: CRS

Mrs. Fran Bolshaw

Data & Exams Manager

Mr. Tony Bonner

Premises Manager

Mr. Michael Bragg

2nd in Maths

Miss Kate Bruce

Maths Teacher

Mrs. Nicola Burge

Primary Teaching Assistant

Mr. Ian Burnell

PE Teacher 

Mrs. Esme Burrows

Teaching Assistant

Mrs. Tracy Cheesbrough

Psychology Teacher

Mr. Ewan Clark

Student Mentor & Post 16 Coordinator

Mrs. Sharon Clark

Head of Primary Phase

Mrs. Ruth Collett

Catering Teacher

Mrs. Rebecca Colquhoun

Art Teacher

Mr. Daniel Cook

Science Teacher

Mrs. Lynda Cordukes

Student Support Team Leader

Mr. Neal Cornish

Curriculum Team Leader: Maths

Mr. Ian Craig

English Teacher

Mrs. Karen Curtis

Student & Premises Support

Mr. Andrew Davies

OAT Lead Practitioner: Maths

Miss Christina Davies

Subject Team Leader: Drama

Miss Hayley Derrett

Geography Teacher

Mrs. Teisha Dunn

Science Teacher

Mrs. Cristiana Ferris

Assistant SENCo

Miss Elizabeth Field

Maths Teacher

Mrs. Tracey Foster

Specialist Inclusion Manager

Mr. Ben Fuller

English Teacher

Mrs. Jacqui Gallagher

Student Support Coordinator KS3

Miss Rachel Garland

Science Teacher

Ms. Amanda Gisby

Science Teacher

Mrs. Katherine Giuliani

School Office Support: Receptionist

Miss Tara Graffagnino

Subject Team Leader: Psychology & Child Development

Mrs. Julie Haslam

PD Teacher

Mr. Tom Hill

Assistant Head: Director of Post 16

Mrs. Caroline Hopkins

Lunchtime Supervisor and General Technician

Miss Hayley Hopkins

Music Teacher

Mrs. Liz Howells

Office Manager

Miss Carly Humphries

Science Teacher

Mrs. Katriona Hyslop

Humanities Teacher & PSHEE Coordinator

Mr. Ben Jackson

Lead TA: Physical Needs

Mr. Tarrant Jenkins

Caretaker

Mrs. Louise Jewell

Year 2 Teacher

Mrs. Charlotte Jones

Computing & ICT Teacher

Mr. Lev Jones

Maths Teacher

Miss Sarah Jones

Assostamt SENCo

Mrs. Sandra Kitteringham

Finance Assistant

Miss Rachael Lane

English Teacher

Miss Sophie Large

Sociology & Psychology Teacher

Mrs. Denise Law-Smith

Business Team Leader

Miss Sarah Lockyer

Curriculum Team Leader: MFL

Mr. Peter Lynch

Deputy Headteacher

Miss Abigail Lynden

2nd in Product Design

Mrs. Lisa Macdonell

LRC/Cover Team Leader

Mrs. Clare Manning

Business Studies Teacher

Mrs. Julia May

Cover Supervisor

Miss Sadie McCombe

Subject Team Leader: Sociology and Assistant to Director of Post 16

Mrs. Madelaine McGinn

Student Support Team Attendance Administrator

Mr. Chris Merrett

Caretaker

Mrs. Andrea Mihaylov

CRS Teacher

Mrs. Elaine Mills

Cover Supervisor

Mr. Steve Moir

Headteacher

Mr. Bryan Moore

Computing & ICT Teacher

Mr. Geoffrey Morris

Languages Teacher

Mrs. Amanda Morton

Assistant Head: OAT ICT Strategic Lead  Team Leader: Computing & ICT

Mrs. Karen Mulcahy

Lead Science Technician

Miss Caitlin Murphy

Joint Team Leader: English

Mrs. Caroline Murray

Lead TA: Specific Learning Difficulties

Mr. Shaun Newport

Maths Teacher

Miss Naz Nia

Maths Teacher

Miss Alicia Nowik

Subject Team Leader: Media  & Joint 2nd in English

Mrs. Natasha O'Hare

Science Technician

Mr. John O'Neill

PD Technician

Mrs. Bethan Owen

Assistant Head: Teaching & Learning

Mrs. Sue Ozkaya

Reprographics Officer

Ms. Sally Parker

Media Teacher

Mrs Caroline Peacock

Maths Teacher

Miss Deb Pentney

Student Support Team Administrator

Mrs. Jane Pike

PA to the Headteacher

Mr. Martin Randall

2nd in PE 

Mrs. Jane Reid

Break & Lunchtime Supervisor

Mrs. Julia Reed

Primary Teaching Assistant

Miss Melissa Ricketts

Joint 2nd in English

Miss Charlotte Ridgway

English Teacher

Miss Amy Roberts

Primary Teaching Assistant

Miss Rachel Roberts

Languages Teacher

Miss Emma Rogers

Subject Team Leader: Music  Associate Leader

Miss Geraldine Rogers

Reception Teacher

Mrs. Lorena Semerean

Teaching Assistant

Mr. Adam Shanks

Subject Team Leader: History

Mr. Andy Sharp

Curriculum Team Leader: Product Design

Mr. Mark Sheeley

Weekend Lettings Assistant

Ms. Jane Shrimpton

Cover Supervisor

Mr. Steven Smith

Multi-Site Premises Manager

Mr. Peter Stafford

Cover and Rooms Coordinator

Mrs. Kate Stanleigh

Subject Team Leader: Geography

Miss Alice Stentiford

English Teacher

Miss Alice Stevens

Maths Teacher

Mrs. Lauren Stone

Learning Mentor & Careers

Ms. Stephanie Thomas

Languages Teacher

Mr. Joe Trott

Music Technician

Mrs. Claudette Tucker

First Aid Assistant

Mrs. Sharon Turner

Personnel & Admin Team Leader

Mrs. Helen Vorajee

Egnslih Teacher

Mrs. Paula Warren

PA to Deputy & Assistant Heads

Miss Katie Warwick

Data & Exams Administrator

Mrs. Linda Warwick

School Office Support

Mrs. Michelle Waters

Cover Supervisor & Teacher

Mr. Stuart Waters

Science Teacher

Mr. Alasdair Watson

Music Teacher

Mrs. Clare Watts

School Office Support: Receptionist

Miss Laura Westgate

Joint Subject Team Leader: Art

Mr. Ed Westley

History Teacher

Mrs. Leigh White

Data & Exams Assistant

Miss Phaedra Wilder

Business Team Support

Mrs. Vanessa Willcox

School Office Support: LST & P16

Miss Claire Wilson

Humanities Teacher

Mrs. Sarah Winstone

General Technician: Art & PD

Mrs. Erica Wolstenholme

SENCo

Miss Claire Wyatt

PE Teacher

Mr. Andy Young

Subject Team Leader: PE

Mrs. Dena Young

PE Teacher

 

 


  

 

 

 Mrs. Caroline Murray